Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yaşar Kemal: “Açlıktan ölümü izlemek acıların en büyüğüdür”

Yaşar Kemal: “Açlıktan ölümü izlemek acıların en büyüğüdür”

26 Ekim 2012 Cuma 09:56
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, ünlü yazar Yaşar Kemal’i ziyaret ederek cezaevlerinde ölüm sınırlarına dayanan açlık grevleri konusunda destek istedi.

Arefe günü Haber Türk Televizyonu’na katılarak açlık grevleri konusunda hükümetten duyarlılık isteyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, bayramın birinci günü de ünlü yazar Yaşar Kemal’i evinde ziyaret etti. İnsan hakları savunucusu olan eşi Av. Reyhan Yalçındağ ve özel kalem müdürü Miro Murat Gökdağ ile birlikte Yaşar Kemal’i evine giden Baydemir’i Yaşar Kemal ve eşi Ayşe Baban karşıladı. Yaklaşık 1.5 saat Yaşar Kemal’in evinde kalan Baydemir, cezaevlerindeki açlık grevlerinin ölüm sınırına dayandığını ve taleplerinin insani ve hukuki talepler olduğunu ifade etti.

Yaşar Kemal de ziyarette verdiği mesajda “Bir insanın açlıktan ölümünü izlemek acıların en büyüğüdür. Bu insanlığa hiçbir zaman yakışmaz” dedi. “Bugün insanların ölüm pahasına talep ettikleri demokrasiler de insan haklarının içindedir. Çözümü mümkünken ölümler engellenemezse vebali iktidarın, muhalefetin, medyanın ve hepimizin olacaktır” diyen Yaşar Kemal, “Barış bu ülkede herkesin özlemi ve hakkıdır. Barışın önüne yeni engeller konulmasına karşı çıkmak, barışın önünü açmak hepimizin işi olmalıdır. Bunun için içtenlikle uğraşan herkese şükran duyarım. Bugün ziyaretime gelen Osman Baydemir'le de bu görüşlerimizi paylaştık” mesajını verdi.

Baydemir, bu akşam Diyarbakır’a geçerek bayramın ikinci günü olan Cuma günü kenti ziyaret edecek olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu makamında konuk edecek.

Diğer Haberler