Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yazma’yı iade eden aileler: Roboski’nin sorumlusu Erdoğan’dır!

Yazma'yı iade eden aileler: Roboski'nin sorumlusu Erdoğan’dır!

01 Aralık 2012 Cumartesi 12:57
Roboski’de Türk devleti tarafından şehid edilenler arasında oğlu bulunan Hediye Öncü, Emine Erdoğan'ın kendisine verdiği yazmayı iade etti.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nun Roboski katliamıyla ilgili raporunun yazım aşamasına gelmesi üzerine TBMM’deki siyasi parti gruplarını ziyaret eden Roboski şehidleri aileleri ile kendilerine karşı saygısız sözler sarfeden AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal arasında sert tartışma yaşandı.

Mahir Ünal, Şehid ailelerinin Roboski Katliamı’ndan TC Başbakanı’nı sorumlu tutmaları üzerine, “Başbakan hakkında böyle konuşamazsınız” diyerek tepki gösterdi. Ünal’ın tepkisi üzerine, şehid annesi Hediye Öncü, Emine Erdoğan’ın Uludere ziyaretinde kendilerine verdiği “yazma”yı, “Bunu kendisine verin” diyerek iade etti.

Türk medyasında yer alan ahbere göre, Şehid aileleri, CHP ve BDP grup toplantılarına katıldıktan sonra AKP Grup Başkanvekili Ünal’ı ziyaret ederek, faillerin bulunmasını istedi. 

Şehid ailesi üyelerinden olan Ferhat Encü, aradan bir yıl geçmesine rağmen faillerin açıklanmamasını eleştirerek, “Eğer failler bulunmazsa, bizim için birinci fail Başbakan, ikinci faili Genelkurmay Başkanı’dır. Uludere’nin sorumlusu Erdoğan’dır!” deyince, Ünal, “Sayın Başbakan hakkında böyle konuşamazsınız. Uludere’nin aydınlatılması için olağanüstü bir gayret gösteriyoruz. Ama siz kaymakamı linç etmeye kalktınız, tabutların üstüne PKK bayrakları asıldı” sözleriyle ithamda bulundu.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın bu sözleri üzerine Şehid aileleri, hükümetin olayın üstünü örtmeye çalıştığını belirtirken, katliamda oğlunu şehid veren Hediye Öncü Roboski ziyaretinde Emine Erdoğan’ın kendilerine hediye ettiği “yazma”yı göstererek, “Ancak ziyaretinden bu yana Uludere ile ilgili bir gelişme olmadı. Evlatlarımızın ölümüne neden olan kişiler ortaya çıkartılmadı. Bu nedenle bu yazmayı kendisine geri veriyorum.” dedikten sonra Ünal’ın masasına bıraktı.

Berivan ALTINDAĞ / BEROJ

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları