Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yeni Bir Başlangıç İçin Azadî İnisiyatifi

Yeni Bir Başlangıç İçin Azadî İnisiyatifi

17 Haziran 2012 Pazar 23:51
Hayata Müslümanca bakan bireylerin, Müslümanca bir duruş ile Kürd meselesine müdahale etmek amacıyla bir araya gelerek gerçekleştirdikleri buluşmalar, Azadi İnisiyatifi adı altında ete kemiğe bürünerek kendini deklare etti.

İnisiyatifin uzun sayılabilecek bir alt yapı çalışmasından sonra kamuoyu önüne çıkması, anlık heyecanlara prim vermediğini göstermesi açısından önemlidir. Bütün sürece tanıklık etmiş, dahil olmuş biri olarak, derinlikli çalışmalara önem verildiğini görmüş olmanın verdiği güvenle umudumu daha bir bilediğimi ifade etmek isterim. İnisiyatifin oluşum sürecinde katılımcıların gösterdikleri olağanüstü olgunluk, kendini dışa vuran susamışlık, yarınlara dair yeni heyecanlar oluşturmuştur. Bugün artık dünden daha güçlü olduğumuz, yarın da bugünden daha ileride olabileceğimiz hissini vermiştir.

Bunu söylerken, süreç içerisinde karşılaşılabilecek olumsuzlukları, bu olumsuzluklara karşı geliştirilecek reflekslerin yetersizliği yâda olumsuzluğu ihtimalini göz ardı ediyor değilim. Yakın geçmişte bir geleneği olmayan, örnek alabileceği bir öncü oluşumdan mahrum olan bu iyi niyetli çalışmanın, yolda karşılaşabileceği profesyonel olumsuzluklara karşı amatör tepkiler gösterme ihtimali her zaman için mümkündür.

Başlarken bu yönde bir töleransı hak eden bu oluşum düşe kalka, yanıla yanıla, yenile yenile, yolunu bulacak, literatürünü oluşturacaktır. Kendi mücadele dilini oluşturacak, kendi yöntemlerini geliştirecektir. Oluşum, süreç içerisinde kendi fıkhını oluşturacak, duygusallık ve realite arasındaki çizgide nasıl tavır alması gerektiğini yaşayarak öğrenecektir. Önemli olan yola çıkma cesaretini, erdemini gösterebilmiş olmasıdır.

Ancak unutmamak gerekir ki; bu ilk adımın kendisinden sonra geleceklerin umutlarını heyecanlarını, heveslerini diri tutması için mümkün olduğunca dikkatli atılması gerekmektedir. Bu nedenledir ki; imkan sahibi, birikim sahibi, söz sahibi bireylerin sürece katılması, inisiyatif alması, sorumluluğun bir ucundan tutması gerekmektedir.

En nihayetinde ortaya çıkabilecek ihmal ve yanılgılara karşı inisiyatif, öncelikle kendi üyeleri, kendi yarenleri tarafından uyarılabilmeli, mümkün olduğunca yanlış adımlardan, erken girişimlerden uzak durması sağlanmalıdır. Yapılması gerekenleri geciktirmemesi için de hikmet sahibi dostlarından öneri ve destek almaya özen göstermelidir.

Bütün bunlara rağmen kaçınılmaz muhtemel acemiliklerin sorumluluğu, bütün riskleri üzerine alan bu çalışmanın, bu fedakâr insanların omuzlarında olmayacaktır. Asıl sorumluluk bugüne kadar inisiyatif almaktan imtina eden, sorunu sahiplenmeyen, merkezine almayan, bu alanda bir mücadele geleneği oluşturmayan yapıların, çevrelerin omzunda olacaktır.

Zaman; sorumluluk alıp, bu sorumluluğunun gereğini yapma zamanıdır. İnisiyatif, bundan sonra adım adım ilerleyecek, amacını, hedeflerini, özlemlerini her köye, her bucağa, her merkeze ulaştıracaktır. Bunun için inisiyatife katılan her bireyin, üzerine düşeni yapmaktan geri kalmaması, bütün sorumluluğu seçilen yönetim kuruluna bırakmaması gerekmektedir. Çünkü bu yükümlülük sadece yönetim kurulunun omuzlarına yüklenilmeyecek kadar ağır ve aciliyet arz etmektedir.

Şimdi yenilenme ve yeniden yola koyulma zamanıdır. Şeyh Said’in hayal ettiği, umut ettiği, son nefesinde dile getirdiği nesilin, bugün burada olduğunu gösterme zamanıdır.

Şimdi, hiçbir rüzgara kapılmadan, emin ve bilge adımlarla yürümek gerekmektedir. Kürd Halkının da İslam ailesinin özgün bir üyesi olduğunu ve hiç kimsenin bu aidiyeti istismar etmesine ya da, yok saymasına müsaade edilmeyeceğini, her birimizin İnsani ve İslami bütün hakların bilincinde olduğunu belirtmek gerekmektedir. Bu hakların hiç birinden vazgeçmenin mümkün olmadığını, hiç birinin tartışmaya açık olmadığını, bilginin diliyle, hikmetin diliyle ifade etmek gerekmektedir.

Şimdi, Kitab-ı Kerim’i merkeze alarak naslara göre direnmenin, kuralına göre itiraz etmenin, ses verenlere ses katmanın, yarınlara uzanan umutlara renk vermenin zamanıdır.

Şimdi yeniden dirilmenin ve yeniden direnmenin zamanıdır.

Hadi Bismilllah…

Bengin BOTİ

Ufkumuz

 

Diğer Haberler