Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yeni bir ’Toplu Kürt mezarı’ daha ortaya çıktı

Yeni bir 'Toplu Kürt mezarı' daha ortaya çıktı

15 Ağustos 2012 Çarşamba 13:00
Irak’ta kanlı Baas rejiminin Kürtler üzerindeki soykırım operasyonları kapsamında Enfal’de evlerinden alınan ve katledilen Kürtlere ait bir toplu mezar daha ortaya çıkarıldı.

Irak’ta kanlı Baas rejiminin Kürtler üzerindeki soykırım operasyonları kapsamında Enfal’de evlerinden alınan ve katledilen Kürtlere ait bir toplu mezar daha ortaya çıkarıldı. Federe Kürdistan’ın Hemrin Dağı bölgesinde içinde 159 Kürt’ün bulunduğu bir toplu mezar tespit edildi. 159 kişinin kemikleri toprakları taşınacak.

Yürekleri kanatan yeni bir toplu mezar bulundu

Kürt medyasından Özgür Gündem gazetesinde yer alan haberde, Irak’ta kanlı Baas rejiminin Enfal operasyonlarında evlerinden alınan ve katledilen Kürtlerin bulunduğu bir toplu mazar daha ortaya çıkarıldı. Etnik temizlik operasyonları sonucu 159 kişinin daha Hemrin Dağı’nda toplu mezara gömüldükleri belirlendi. Tespit ve defin hazırlıkları sona erdi. 159 kişi Kürt bayraklarına sarılı olarak koparıldıkları topraklara geri taşınacak.

F. Kürdistan'a getirilecek olan sivil Kürtlerin kemikleri ile ilgili olarak Enfal ve Şehitler Bakanlığı Sözcüsü Fuat Osman, PNA’ya, “Hemrin Dağ silsilesindeki bir toplu mezarda bulunan şehitlerimizin gerekli işlemleri bitti ve artık canlı olarak zorla alındıkları topraklara tabutlar içinde şehit olarak geri dönecekler, getirilecekler. Germiyan Bölgesindeki Enfal operayonlarında alınan vatandaşlarımızdır. Germiyan İdaresi ile Bakanlığımızın Komisyonu gerekli hazırlıkları yapıyor ve 159 şehidimiz için tören hazırlıkları yapıyor” dedi. Kürtlere yönelik yapılan soykırıma, bölge ülkeleri ve dönemin küresel güçleri seyirci kalmış, Saddam Hüseyin yönetimini, İran’a karşı kart olarak desteklemişlerdi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları