Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yeni Savaş Planı İnsansız Hava Ordusu!

Yeni Savaş Planı İnsansız Hava Ordusu!

27 Nisan 2012 Cuma 11:50
ABD, İsrail, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi devletler savaş uçağı, tank gibi araçlar yerine giderek insansız hava araçlarına odaklanıyor.

Washington yönetiminin yeni savaş planın bir parçası olarak İHA’lar ve gizli operasyon üstleri tüm dünyada yaygınlaşıyor. Bu stratejinin bir ayağı da Kürdistan’da geçen ay faaliyete başladı.

İki hafta önce CIA Başkanı David Petraeus, El Kaide ile savaşta ABD'nin öncelikler listesinde ilk sıraya yükselen Yemen’de düzenlenen insansız hava araçları operasyonlarında "kimlik tespiti olmadan" vurma izni istemişti. Şimdi bu daha fazla ölüm izni Obama tarafından verildi.

CIA, Yemen'de kimlik tespiti yapmadan insansız hava araçlarıyla saldırı düzenleme talebi Nobel Barış Ödülü sahibi ABD Başkanı Barack Obama yönetimi tarafından kabul edildi. Çıkan karara göre CIA, Yemen'de El Kaide ile bağlantılı olduğunu düşündüğü herkese karşı İHA saldırıları düzenleyebilecek.

Obama’nın onay verdiği İHA operasyonları aslında bir süredir Washington yönetiminin ‘büyük savaşlar yerine, giderek küçük gizli operasyonlara odaklanma’ politikasının bir parçası olarak değerlendiriliyor.

İHA’LAR 2800 KİŞİ ÖLDÜRDÜ

İHA kullanımında birinci sırada yer alan ABD, şu ana kadar bu araçlarla çoğu Afganistan ve Pakistan'da olmak üzere 2800 kişi öldürdü.

ABD, İsrail, Suudi Arabistan ve Türkiye gibi devletler savaş uçağı, tank gibi araçlar yerine giderek insansız hava araçlarına odaklanıyor.

Savaş tarihi araştırmaları yapan Steven Zaloga geçen yıl Ekim ayında Der Spiegel’e verdiği demeçte, 2002 yılında Amerika’da 550 milyon dolar harcanan İHA'lara geçen yıl 5 milyar dolar harcandığını belirtiyor.

40 ÜLKE KULLANIYOR

Tüm dünyada hızla yaygınlaşma eğiliminde olan İHA’lar açısından en önemli pazar Ortadoğu ülkeleri. Mısır, Suudi Arabistan, Umman, Türkiye, İtalya, Malezya Hindistan ve Avustralya öne çıkan ülkeler.

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir rapora göre, 40'dan fazla ülkenin ordusunda İHA bulunuyor.

İHA’LAR AB’DE GÖÇMENLERE KARŞI

Bu arada Avrupa Birliği de sınırları, göç hareketini, toplumsal olayları insansız hava araçları ile gözlemeyi bir süredir tartışıyor. AB Sınırlarını Koruma Ajansı “Frontex”in özellikle Akdeniz’den AB’ye girmeye çalışan göçmenlerle mücadelede ve Türk-Yunan sınırındaki sorunlarda insansız hava araçlarını devreye sokmak istediği belirtiliyor.

Araştırmacı Zaloga'ya göre önümüzdeki on yılda dünyada İHA pazarının büyüklüğü 94 milyar dolara ulaşacak ve iPhone'dan sonra en popüler teknoloji İHA olacak.

DÖRT GÜNDE BİR İHA SALDIRISI

Nitekim Afganistan'daki insanlı askeri operasyonlar azaltılırken İHA operasyonları arttırılmış durumda. Halen dört günde bir İHA saldırısı düzenleniyor. George W. Bush döneminde ise ortalama 47 günde bir İHA saldırısı düzenleniyordu.

Mevcut durumda Amerika’da 230 adet İHA bulunuyor. Etiyopya, Seyşeller ve Cibuti'de gizli tutulan İHA üsleri bulunduğu ortaya çıktı.

YENİ SAVAŞ ALANI YEMEN

Obama döneminde tırmanışa geçen İHA kullanımının önümüzdeki günlerde Yemen’de daha fazla can alması tahmin ediliyor. Zaten Irak ve Afganistan’dan sonra Yemen giderek ABD için bir savaş cephesi haline gelmiş durumda.

Ülkenin kuzeyde isyancı Şiilerle, güneyde ayrılıkçılarla ve yoksullukla boğuşan Yemen mevcut durumda El Kaide’nin kalesi ve üstlenme merkezi konumunda.

Yemen son 20 yıldır 1990’da Saddam Hüseyin’in ordusunu Kuveyt’ten çıkarmak için verilen ABD öncülüğündeki savaşa destek vermeyi reddettiği için bir milyon Yemenli işçinin Suudi Arabistan tarafından sınırdışı edilmesinden bu yana istikrarsız bir halde.

El Kaide örgütüyle ilişkili Ensar el Şeria adlı örgüt son yıllarda ülkede etkisini artırırken, özellikle aşiretlerin ağırlıkta olduğu Şebva, Abyan ve Marib vilayetlerinde son yıllarda ABD insansız uçaklarla düzenlediği saldırılarda çok sayıda sivili katletti.

Nitekim Amerika’nın yeni cephesi Yemen’deki savaşı Afganistan ve Irak’tan farklı olarak İHA’larla yürütüyor.

YENİ SAVAŞ STRATEJİSİ ŞIRNAK’TA

ABD, yeni savaş stratejisini bir süredir Afganistan ve Yemen’de deniyor. Geniş savaşlar yerine, küçük gizli operasyonlar, gizli üstlere odaklanan ABD, Türkiye, Ürdün’ün doğusu ve Irak sınırına özel operasyon üstlerinin kurulmasını gündemine almış bulunuyor.

“Daha çok insansız hava aracı, daha az asker” olarak da adlandırılan bu stratejinin bir ayağı aslında Kürdistan’da geçen ay faaaliyete başladı. İlk kez ANF’nin duyurduğu habere göre Şırnak'ta bir yıldır yapımı süren ABD denetimindeki radar üssü Şırnak-Şenoba-Uludere üçgenindeki Gürvil bölgesinde hakim bir tepede faaliyete başladı. Gürvil tepesinde kurulan radar üssünün insansız hava araçlarını kontrolün yanısıra Güney Kürdistan ile İran hava sahasını kontrol edeceği belirtiliyor.

İsmet kayhan-ANF
 

Diğer Haberler