Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yerden Bir Taş Aldı, Hayatı Kaydı

Yerden Bir Taş Aldı, Hayatı Kaydı

17 Ağustos 2010 Salı 10:37
Bir taşı kaldırmak isterken görüntülendi ve “örgüt propagandası yapmaktan” 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Van ilinde bir esnaf, bir eylem sırasında aracının önüne düşen bir taşı kaldırmak isterken görüntülendi ve “örgüt propagandası yapmaktan” 10 ay hapis cezasına çarptırıldı, polise taş atanlara engel olmak isterken de kafasına gelen dipçik nedeniyle 2 yıldır travma yaşıyor.

Hacı Osman Camii yanında işyeri bulunan 55 yaşındaki Hacı Ekrem İşbilir, 2008 yılında Van'a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto eylemi sırasında, trafikte seyir halindeyken yola, aracının önüne düşen bir taşı kaldırmak isterken görüntülendi.

Bu görüntü ise, İşbilir için trajik bir maceranın da başlangıcı oldu. Olaydan bir hafta sonra işyerine gelen polisler, ellerindeki fotoğrafı göstererek, “polise taş attığı” gerekçesiyle İşbilir'i gözaltına aldı. 2 gün gözaltında kalan ve daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalan İşbilir hakkında Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Mahkeme, süren yargılamalar sonunda İşbilir'e “örgüt propagandasından” 10 ay hapis cezası verdi.

Cezası halen Yargıtay'da bekleyen İşbilir de TMK'da yapılan değişiklikten yararlanacak.
Hacı Ekrem İşbilir, başından geçen ikinci olayı da AKnews'e şöyle anlattı:

“Yine 2008 yılıydı, sanırım Eylül ayıydı. Polisle gençler arasında Cumhuriyet Caddesi'nde kovalamaca vardı. Ben de oraya gittim, taş atanlara engel olmak istedim. Tam o sırada kafama bir dipçik geldi. Yere düşüp bayılmışım. Yerde iken bir polis de tekme ile kafama vurmuş. 3 gün Yüzüncü Yıl Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde baygın halde yattım. Polisler, daha önceki olaydan dolayı beni tanıyorlardı, benim de eylemci olduğumu sanarak, ya da bilinçli olarak kafama ölüm darbesi vurdular.”

Hastanedeki tedavisi tamamlandıktan sonra hacca gittiğini de söyleyen İşbilir, şu ilginç anıyı da anlattı:
“Ben Hacca gittikten sonra polis eve gelip beni sormuş. Eşim de, 'Hacca gitti, burda değil' demiş. Polisler de, ciddi bir şekilde, 'teröristler hacca gider mi, onun hacda ne işi var?' demiş ve evden ayrılmışlar.”Halen polisler hakkında davacı olmadığını ve kafasına aldığı darbe nedeniyle büyük bir travma yaşadığını da söyleyen İşbilir, şunları kaydetti:

“Bu olay nedeniyle belimden ameliyat oldum. Sırtımda şimdi platin var. Psikolojik olarak çok olumsuz etkilendim. Moralsizim, insanlardan sıkılıyorum, artık insanları sevmiyorum. Eskisi gibi hayata bağlı değilim. Eskide çok güler yüzlüydüm, beni tanıyanlar şimdi, 'sana ne olmuş, neden asık suratlısın?' diye soruyor. Bana ne oldu ben de bilmiyorum. Bir sonuç çıkmaz diye davacı da olmadım.”

AKnews

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları