Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yerel Yönetimler İçin Reform Paketi

Yerel Yönetimler İçin Reform Paketi

23 Temmuz 2012 Pazartesi 16:17
Yerel yönetimler için iğneden ipliğe reform paketi hazırlandı.

AK Parti Milletvekilleri tarafından hazırlanan pakette bütçeden, doktor öğretmen atamalarına kadar pek çok alanda değişiklik öngörülüyor.

AK Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı bünyesinde oluşturulan 5 kişilik komisyon tarafından hazırlanan raporda yerel yönetimleri güçlendirecek öneriler bulunuyor.

Mevcut Büyükşehir belediyelerinin sınırlarının il sınırı olması sebebiyle buralardaki il özel idarelerinin kaldırılması ve her ilin bir belediye başkanı ile temsil edilmesi öneri raporunda dikkati çekiyor.

Öneriler arasında, doktor ve öğretmenlerin yerel yönetimler tarafından atanması, böylece köyler ve beldelerde öğretmen ve doktor açığının kapatılması da var.

Raporda, İçişleri Bakanlığından emniyet ve jandarma birimlerini ayırarak bir İç Güvenlik Bakanlığı oluşturulması ve İçişleri Bakanlığının doğrudan ve yalnızca yerel yönetimlerle ilişkilendirilmesi önerisi de yer alıyor.

Ayrıca, yerel yönetimlerin bütçeden aldıkları mevcut %10`luk payın iki katına çıkarılarak %20 yapılması da reform paketi içinde.

Hazırlanan raporla yerel yönetimlerde gidilmesi düşünülen değişiklikler tartışmaya açılacak.

Diğer Haberler