Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
YPG, Kürd Ordusu’nun Kurulmasına Karşı

YPG, Kürd Ordusu'nun Kurulmasına Karşı

26 Kasım 2012 Pazartesi 19:22
PYD’nin askeri kanadı YPG yapmış olduğu bu açıklama ile eğer bir anlaşma yapılmış olsa bile uymayacağını duyurdu.

Geçen hafta Hewlêr’de PYD ve diğer partiler arasında yapılan görüşmede askeri güçlerin birleştirilerek Yüksek Kürd Konseyi bünyesinde kurulacak olan bir komiteye bağlanması üzerinde anlaştıkları haberleri basına yansımıştı. Ancak PYD’nin askeri kanadı YPG yapmış olduğu bu açıklama ile eğer bir anlaşma yapılmış olsa bile uymayacağını duyurdu. 

 Kürdistan Bölgesinde yapılan ve Hewlêr anlaşması olarak bilinen anlaşmanın şartlarını yerine getirilmesi için Batı Kürdistan siyasi güçleri yani YPG’nin bağlı olduğu PYD’nin Başkan’ının da içinde bulunduğu heyetler yapmış oldukları görüşmeler sonrası Batı Kürdistan’da ki silahlı güçlerin oluşturulacak olan ortak bir komite bünyesinde birleştirilmesi yönünde tartışmalar yürütülürken, PYD’nin askeri kanadı YPG yapmış olduğu bir açıklama ile hiç bir silahlı güç ile birleşmeyeceğini duyurdu.

YPG açıklamasında “Hewlêr’de yapılan görüşmeler sonrası basına toplantının içeriği ile ilgili olarak yansıyanlara göre, Batı Kürdistan’da “Özgür Kürd Ordusu” adında tek bir askeri güç oluşturulması kararı alınmış. Hiç bir güçle birleşmeyi kabul etmiyoruz ve ayrıca görüşme yapmak zorunda bırakılacağımız kartondan güçlerin  oluşturulmasına izin vermeyeceğiz. Örnek olarak Derik, Kamışli ve Amude’de yapıldığı gibi. Bizim bu güçlere önerimiz farklı güçler oluşturacaklarına eğer vatana ve halka hizmet etmek istiyorlarsa gelsinler bize katılsınlar.” Denildi.

PYD dışındaki 15 Kürd partisi hiç bir anlaşmaya yanaşmadığı için PYD’yi eleştiriyor. Talepler oluşturulacak olan ortak bir idare ile Kürd bölgesinin yönetilmesi. Bu bağlamda “Yüksek Kürd Konseyi” PYD’nin de içerisinde yer aldığı Hewlêr anlaşması ile kuruldu. Ancak taraflar PYD’yi anlaşmanın  gereklerini yerine getirmemekle suçluyor.

Kürdistan Bölgesi Peşmerge güçleri Suriye'de olaylar patlak verince zorunlu askerlik görevini yaparken kaçan Batı Kürdistanlı gençleri askeri eğitime alarak binlerce Kürd gencini halkını ve ülkesini, askeri anlamda savunma seviyesine getirdi. Kürdistan Yönetimi bu gücün salt bir partinin kontrolünde olmasını istemediği için ortak bir yapının gerekliliği üzerinde ısrarla durdu ve “kardeş kavgasında” kullanılmasından korktuğu için bekletiyor.

Peyamner

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları