Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yüksek Kürt Konseyi Adalet Divanı kuruldu

Yüksek Kürt Konseyi Adalet Divanı kuruldu

18 Ekim 2012 Perşembe 11:24
Batı Kürdistan’daki Yüksek Kürt Konseyi (YKK), Halk Meclisi’nin yürüttüğü Adalet Divanı’nı kendisine bağladı.

Batı Kürdistan’da Temmuz ayında kurulan Yüksek Kürt Konseyi (YKK), Qamişlo kentinde yeniden bir araya gelerek, Halk Meclisi’nin yürüttüğü Adalet Divanı’nı kendisine bağladı.

Bünyesinde PYD’nin de olduğu Batı Kürdistan Halk Meclisi ile Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi’nin bir araya gelerek kurduğu Yüksek Kürt Konseyi, çalışmalarına hızla devam ediyor.

Tüm kentlerde kurulan komiteler ve çeşitli komisyonların ardından Qamişlo’da yeniden toplanan YKK, bu kez Halk Meclisi’nce yürütülen Adalet Divanı’nı kendisine bağladı. Toplantının gündemi zaten Sulh ve Adalet mekanizmasının kurulmasıydı.

Tartışmalar sırasında mevcut Adalet Divanı’nın daha da geliştirilmesi, tüm Batı Kürdistan’da örgütlendirilmesi kararlaştırıldı.

Tartışmalarda ayrıca 7 kişilik hakim heyeti ile Halk Meclisi’nin kurduğu Adalet Divanı’na Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi’nden 8 kişinin katılımı karar altına alındı. İlk etapta Yüksek Adalet Komitesi olarak örgütlenen bu mekanizma, her kentte bir komite kuracak.

Ayrıca komitenin pazartesi günü toplanarak kendi sistemini, kanun ve yönetmeliğini açıklaması bekleniyor. Bu toplantıda komiteye verilecek isim de kararlaştırılacak.  ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları