Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yüksek Kürt Konseyi, ortak modeli tartışıyor

Yüksek Kürt Konseyi, ortak modeli tartışıyor

30 Temmuz 2012 Pazartesi 18:08
Batı Kürdistan’daki iki büyük Kürt meclisi tarafından kurulan 10 kişilik Yüksek Kürt Konseyi, Federal Kürdistan’ın başkenti Hewler’de toplandı.

Batı Kürdistan’daki iki büyük Kürt meclisi tarafından kurulan 10 kişilik Yüksek Kürt Konseyi, Federal Kürdistan’ın başkenti Hewler’de toplandı. Konsey, Batı Kürdistan için ortak modeli tartışıyor.

Yüksek Kürt Konseyi üyeleri Federal Kürdistan Bölgesi’ndeki siyasi parti örgütlerinin desteğini almak için Pazar günü Hewler’e geldi. Heyet üyeleri Federe Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerin detayları hakkında bilgi edinemedi.

Heyet üyeleri Güney Kürdistanlı örgütlerle yaptıkları görüşmenin ardından bugün kendi toplantısına başladı. Daha önce Rojava’da (Batı Kürdistan) yapılan iki toplantının devamı olan 3. Yüksek Kürt Konseyi toplantısında önemli konuların konuşulduğu belirtiliyor.

Alınan bilgilere göre, Kürt örgütlerinin kendi taleplerini ortaklaştırma noktasında tartışmalar yürütülüyor. Zira Konseyi çok sayıda parti ve değişik örgütler temsil ediyor ve bu örgütler Kürtlerin talepleri noktasında değişik modeller öneriyor. İşte Yüksek Kürt Konseyi, üçüncü toplantısında bu konuda ortak bir modeli Kürtler adına dünyaya deklare etmeye hazırlanıyor.

Diğer yandan Konsey bünyesinde üç ayrı komite kuruldu ve Konsey toplantısından sonra komiteler çalışmalarına başlayacak. Kürt örgütleri komitelerde yer alacak üyelerin isimlerini de netleştirdi. Buna göre; Savunma Komitesi Batı Kürdistan’da kurulan Halk Savunma Birlikleri’ni(YPG) denetleyecek, Diplomasi Komitesi Kürtler adına uluslararası alanda diplomatik faaliyetler yürütecek. İç komite ise Batı Kürdistan’daki pratik çalışmalardan sorumlu olacak. Komitelerin kendi bünyelerinde alt komisyon da kuracağı belirtiliyor.

SUK İLE GÖRÜŞME ERTELENDİ

Hewler’de bugün önemli bir görüşme daha gerçekleşecekti ancak alınan bilgilere göre görüşme son anda ertelendi.

Batılı devletler ve AKP hükümetinin desteği ile kurulan Suriye Ulusal Konseyi’nin (SUK) Başkanı Abdulbasit Seyda’nın, Rojava Yüksek Kürt Konseyi üyeleri ile ve özellikle de PYD’li üyelerle görüşme yapmak istediği belirtildi. Görüşmede kurulmak istenen geçici hükümet hakkında görüş alışverişinde bulunulacağı belirtiliyor. Bazı kaynaklar Abudlbasit Seyda’nın Hewler ziyaretini başka bir tarihe ertelediğini söylüyor. Fransız haber ajansı AFP ise, Sayda’nın Pazar akşamı Hewler’e indiğini yazmıştı.

Diğer Haberler