Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yüksek Kürt Konseyi ve PYD Almanya’da

Yüksek Kürt Konseyi ve PYD Almanya’da

12 Kasım 2012 Pazartesi 20:08
Hassan Mohamed Ali „Alman siyasetçileri ve basını Batı Kürdistan’daki gelişmeler hakkında olumlu yaklaşımları gördük“ dedi.

Batı Kürdistan’tan daki gelişmeleri aktarmak ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah ve Batı Kürdistan Halk Meclisi Eşbaşkanı ve Yüksek Kürt Konseyi üyesi Sinem Mohammed ile PYD Avrupa temsilcisi ve Yüksek Kürt Konseyi dış ilişki komisyon üyesi Hassan Mohamed Ali Almanya’nın başkenti Berlin’deydi.

Değişik siyasi partiler ile görüşmenin yanısıra basın kuruluşları ile yapılan görüşmelden olumlu izlenimler elde edildiğini aktaran PYD Avrupa temliscisi ve Yüksek Kürt Konseyi dış ilişki komisyon üyesi Hassan Mohamed Ali „Alman siyasetçileri ve basını Batı Kürdistan’daki gelişmeler hakkında olumlu yaklaşımları gördük“ dedi.

Mohamed Ali başta Almanya hükümet ortağı Hür Demokrat Parti (FDP), Sol Parti ve Yeşiller Partisi yetkilileri ile görüştüklerini aktarkan, SPD ve CDU ile zaman sıkıntısından ötürü görüşmelerin gerçekleşemediği „Hükümet yetkilileri ve SPD başta olmak üzere öümüzdeki dönemde görüştüğümüz partiler ile bir daha geniş görüşme talebi aldıklarını“ vurguladı.

Muhamed Ali görüşmelerde; Suriye’de yaşanan savaşın gölgesinde, Batı Kürdistan’daki gelişmeler hakkında bugünü kadar yeterli düzeyde bilgi alamadıklarını gördüklerinin bilgisini verirken „Heyet olarak gelmemizin önemli olduğu vurgulayan hükümet ortağı FDP temsilcileri „Kürtlerin Suriye’deki ayaklanmada şiddete başvurmadan kendi bölgelerini yönetmesi ve koruması önemlidir. Kürtlerin demokrasiyi ve çözümü şiddete başvurmadan geliştirilmeye çalışılmalarını değerli buluyoruz. Sorunun çözümü için bu tür girişimleri destekliyoruz. Bölgede istikrarı sağlayacak tüm demokratik projeleri önemsiyoruz.“ dediler. Önümüzdeki süreçte görüşmelerin sürmesinin önemli olduğunu vurguladılar.

Yeşiller partisini temsilen Eşbaşkan Claudia Roth ve Milletvekili Mehmet Kılıç tarafında karşılanan PYD heyeti, Yeşilleri gelişmeleri yerinde izlemeliri için Batı Kürdistan’a davet ettiklerini ilettiler. Yeşiller’de „Kürtlerin mücadelesini yakından takip ediyoruz. Suriye’de bir an önce istikrara kavuşmasını istiyoruz. Bu anlamda Kürtlerin mücadelesi önemlidir.“

Mohamed Ali Sol Parti tarafından milletvekili Heike Hänsel ve Eş Genel Başkan yardımcısı ve milletvekili Jan van Aken başta olmak üzere beş milletvekili danışmanları tarafından karşılandıklarını vurguladı. „Suriye ve Batı Kürdistan’daki gelişmeleri yakından izliyoruz. Yürüttüğünüz mücadeleyi destekliyor ve benimsiyoruz. Özerklik projenizi ve meclis çalışmalarınızı ilgiyle izliyoruz. Daha yakından takip edebilmek için Sol Parti olarak önümüzdeki dönemde Batı Kürdistan’a bir heyet göndermek istiyoruz.“ dedi.

Başta Rosa Luxemburg Vakfı, Adopt a Revolution temsilcileri, Medico International temsilcisi Martin Glasenap ve Governence Center Ortadoğu sözcüsü Prof. Udo Steinbach ile görüştüklerini aktardı.

Değişik günlük gazete, dergi ve basın kuruluşları ile görüşme ve reportajlar gerçekleştirdiği belirten PYD temsilcisi Mohamed Ali, talepler üzerin önümüzdeki süreçte girişimlerinini sürdüreceklerini bildirdi.

Muhamed Ali “Bütün görüşmelerde Türkiye’nin Suriye ve bölgedeki saldırgan ve tehdit eden politikalarına yönelik ne düşündüğümüzü sordular. Bu oluşturulan algı açısında ilginçtir. Suriye’den yaşanan savaş veya çatışma durumu, adına her ne deniliyorsa denilsin, bu Suriye’nin iç meselesidir. Suriye halklarının kendi özgür geleceğini kendisi karar vermiş ve mücadelesini sürdürecektir. Türkiye’de dahil olmak üzere tüm ülkeler Suriye halklarının demokratik özlemlerine saygılı olmalıdır. Desteklenecekse Suriye’deki bir demokratik dönüşüm süreci desteklenmelidir.”

Görüşmeler sırasında Kürtlerin demokratik özerklik projesine ilişkin yoğun bir ilgi olduğunu belirten Mohamed Ali “Suriye’deki ayaklanmada Kürtler mutlaka bir tarafta alması gerektiği gibi bir algı oluşmuş. Bizde demokratik bir Suriye için izlediğimiz ve üçüncü yol olarak ifade ettiğimiz demokratik dönüşümü esas alan demokratik özerkliği anlatınca, projeyi anlamaya çalışan, anladıkça ilgilerinin yoğunlaştığını görebildik.” Suriye’de yaşanan savaşta, yoğun bir göçün yaşandığını aktardıklarını, görüşmelerde ise “göç eden insanlar Kürt şehirlerine geliyorlar. Dolayısıyla insani yardımı sağladığımızı fakat önümüzdeki kış günlerinde eğer Kürt şehirlerine BM ve diğer Uluslararası kurumlar tarafından insani yardım ulaştırılmazsa, bölgede yaşayan insanlar başta olmak üzere göçten etkilenen insanların ciddi sorunlarla karşılacaklarını” vurguladık.

Yüksek Kürt Konseyini hakkında da bilgiler verdiklerini aktaran heyet, “Yüksek Kürt Konseyinin Suriye’de yaşayan tüm Kürtlerin siyasi temsilcisi olduğunu, gerek Suriye içinde, gerekse de Suriye dışında Kürtlerin iradesini tanıması gerektiğini ve bununda Yüksek Kürt Konseyinin tanınmasından ve muhatap alınmasından geçiyor.”

Suriye’de yaşanan gelişmeler ile bağlantılı sorulan sorularda “Kime karşısınız?” diye sorduğunu, heyet olarak bu tür sorulara cevap olarak ise “kime karşı olduğumuz değil, neye taraf olduğumuz önemlidir. Dolayısıyla biz Suriye’de onlarca yıl Esad rejiminin susturduğu, ezdiği etnik unsurların, halkların kendisini ifade edebileceği yeni Demokratik bir Suriye için mücadele ediyoruz. Arap, Ermeni, Asuri, Çerkes, Türkmen ve Kürtlerin kendisini ifade edebileceği bir gelecek önemlidir. Yine değişik mezhepsel ve dini gurupların yer bulmasınıda önemsiyoruz. Kimseninin kimseyi hükmetmediği, herkesin eşit, özgür yaşayabileceği bir Suriye özlemi için mücadele ediyoruz. Kürtlerde Suriye’de yaşayan bir halk olarak, temel kültürel, siyasal haklarını istediğimizi belirttik. Dolayısıyla Kürtler olarak özgürlüklerden, haklardan bahsederken, başkasından ne fazla, ne de az istiyoruz. Eşitlik ilkesi temel noktalardan biridir. Dolayısıyla Suriye’de yaşayan yaklaşık 4 Milyon Kürdün siyasal, kültürel, ekonomi gibi alanlarda örgütlenme, kendi kendini yönetme hakkına sahip olduklarını belirttik. Bunun yanısıra kimseye saldırmadıklarını, kimseye de saldırma gibi bir hedefimizinin olmadığını fakat saldırılara karşı kendini savunma hakkının meşru olduğunu aktardık.” Tüm görüşmelerde bu görüşlerimiz olumlu karşılandı ve destekleneceğine dair beyanlarda bulunuldu.  ANF

Diğer Haberler