Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Yüzlerce PKK’li Tutsak Açlık Grevinde

Yüzlerce PKK'li Tutsak Açlık Grevinde

19 Ekim 2012 Cuma 13:06
PKK ve PAJK'lı tutsakların 12 Eylül'de başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevine katılan tutsakların sayısı her geçen gün artıyor.

PKK ve PAJK'lı tutsakların 12 Eylül'de başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevine katılan tutsakların sayısı her geçen gün artıyor. Şu ana kadar isimleri öğrenilen 483 tutsağın açlık grevinde olduğu belirlenirken, sayının bine yaklaştığı tahmin ediliyor.

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılarak sağlık, güvenlik, özgürlük koşullarının sağlanması, Kürt halkının anadilde eğitim ve savunma taleplerinin karşılanması için Türk cezaevlerindeki PKK ve PAJK'lı tutsakların 12 Eylül'de başlattıkları süresiz dönüşümsüz açlık grevleri yüzlerce tutsağın katılımıyla devam ediyor.

Hükümet, medya cephesi ve kamuoyunun konuya karşı duyarsızlığı ve sessizliği devam ederken, 58 cezaevinde açlık grevinde olan 483 tutsağın isimleri belirlendi.

Tutsaklar 12 Eylül'den itibaren başlayarak belirli günlerde grup grup açlık grevine dahil oldu. 15 Ekim'de ise tüm cezaevlerinde tutsaklar gruplar halinde açlık grevlerine dahil oldu. Açlık grevine girenlerin sayısı henüz tam olarak bilinmezken sayının bine yaklaştığı tahmin ediliyor. En son BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Belediye Başkanı Bekir Kaya da açlık grevine girdiklerini duyurmuştu. Açlık grevlerine giriş tarihlerine göre isimleri öğrenilen tutsakların listesi ise şöyle:

-12 Eylül'de açlık grevine başlayan cezaevleri ve tutsaklar

Diyarbakır D Tipi Cezaevi: Ersan Nazlıer, Ferhat Önder, Mazlum Tekdağ, Ercan Şengül, Tayip Temel, Ramazan Başarı, M. Şerif Aslan, M. Salih İlen, Ramazan Yıldırım, Fırat Bilir, Sami Ceylani, Davut Polat, Erdal Emeç, Cihat Bekir, Osman Ötün.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi: Sara Aktaş, Mizgin Arı, Nihayet Taşdemir, Herdem Kızılkaya, Pero Dündar, Besime Konca, Seve Demir, Taybet Belge, Zeynep Kaplan.

Kandıra 1 No'lu F Tipi Cezaevi: Ömer Faruk Çalışkan, Fehmi Arslan, Mahmut Gücin, Yusuf Keskin, Cevdet Halim, İbrahim Aykurt, Nihat Baran, Necat Saçi, Aydın Tunç, Hakan Yalçınkaya.

Kandıra 2 No'lu F Tipi Cezaevi: Muhammet Mahmo, Şehmus Öncel, Yasin Yılmaz, Ersin Yolu, Erol Şen, Suphi Yalçınkaya, Emrah Kaplan, Nazmi Doğan, Abdullah Rüzgar.

Siirt E Tipi Cezaevi: Gülistan Abdo, Gülan Kılıçoğlu, Emel Gültekin, Dilşah Kocakaya, Rızgar (Ecevit) Turan, Burhan Eviz, Tevfik Özdemir, Erdi Çelik, Abdurrahman Budak, Lokman Karaşi.

Bolu F Tipi Cezaevi: Sakıp Hazman, Abdullah Oral, Maruf Türka, Aydın Şaka, Muzaffer Akengin, Murat Avcı, Hasan Ateşçi, Ali Şek, Ali Adıman, Ahmet Akkurt.

Erzurum Oltu T Tipi Cezaevi: Nihat Varlı, Tahir Temel, İzzet Eren, Sedat Avcı, Bayer Uğurlu, Salih Erdem ve Bülent Akar

- 24 Eylül'de süresiz dönüşümsüz açlık grevine giren cezaevi ve tutsakların isimleri;

Erzurum H Tipi Cezaevi: Haci Sincer, Selman Gülbahçe, Sinan Gencer, Ömer Çelik, Adem Yılmaz, Muzaffer Yılmaz, Kani Çelik, İbrahim Vezir Abbasaviç, A. Kadir Irmak, Veysi Akgönül.

Rize Kalkandere Cezaevi: Sedat Çayır, Mehmet İnatçı, İlhan Dayan, Mazhar Tümen, Şerif Erten, Recep Bal, H. Mesut Çelebi, Edip Erdem, Mahsum Kahraman, Metin Toprak.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi: Fatma Koçak, Ayşe Oyman, Melek Dolaz, Ayşe Güney, Semra Tekin, Çimen Türk, Canan Güler, Nurcan Can, Hacire Tanırgan, Hanım Çelik.

Antep H Tipi Cezaevi: Mehmet Çelik, Cevzet Derse, Müslüm Demir, Necmettin Ayhan, Murat Gümüş, Eyüp Çelik, Mülazım Manyak, Şaban Şahin, Mübarek Aku ve İlyas Arzu.

Silivri 2 No'lu L Tipi Cezaevi: Mümtaz Aydeniz, Rıdvan Balku, Erdal Avcı, Aslan İşçioğlu, İsmail Adalmış, Arif Yılmaz, Osman Koşut, Mehmet Selim Çelik, M. Baki Bingöl, Şeyhmus Kalkan.

Midyat M Tipi Cezaevi: Derya Moray, Ayşe Kara, Mustafa Ayhan, Kemal Bahtiyar Hasan, İlyas Demir, Beyhan Gözmen, Gıvara Atıko.

Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi: Yunus Durdu, Musa Arslan, Fırat Arzu, Mehmet Yavuzel, Cumhur Karuman, Hiriş Menberi, Emin Gezer, Şirin Şahin, Züleyha Yılmaz ve Behice Tanrıverdi.

Edirne F Tipi Cezaevi: Nasrettin Merter, Hasan Kızılkan, Ersin Kazgan, Barış Mete, Yıldırım Turgut, Nizam Özlük, Mehmet Zahit Şahin, Kerem İmrak, Tuncay Genç, Kürşat Fırat Vural.

- 3 Ekim'de süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlayan cezaevi ve tutsakların isimleri;

Muş E Tipi Cezaevi: Atilla Çoşkunözer, Hüseyin Batıbey, Fesih Taş, Erhan Aydın, Osman Pinç, Mehmet Sıdık Ayaz, Muhammet Ahmet, Murat Bütün, Haydar Sever ve Sabahattin Tekin.

İzmir Kırıklar 2 Nolu F Tipi Cezaevi: Sertaç Kılıçarslan, Şenol Koç, Nevzat Kılıç, Mehmet Yayan, Turgut Koyuncu, Özkan Yaşar, Ekrem Altay, Hurşit Kütler ve Ahmet Kaya.

-4 Ekim'de süresiz dönüşümsüz açlık grevine giren tutsakların isimleri;

Bayburt M Tipi Cezaevi: Bozan Açlan, Ali Emirhani, Haşim Özdaş, Ömer Tutuş, Lokman İnce, Emrah Aba.

-5 Ekim'de süresiz dönüşümsüz açlık grevine giren cezaevleri ve tutsakların isimleri;

Batman M Tipi Cezaevi: Şeyhmuz Bülbül, Ali Adıbelli, Nizam Arzık, Delil Yılmaz, Adnan Yiğittekin, Serdar Şahin, Atilla Öztürk, İskan Egüz, Ahmet Eski.

Bingöl M Tipi Cezaevi: Hanım Çeşme, Saffet Durmaz, Ahmet Korhan, Edip Yalçınkaya, Osman Kılıç, Baran Gönona, Diyar Kaydu, Emrullah Kurcan, Aslan İbicik.

Sincan Cezaevi (kadın tutsaklar) : Naime Encü, Güler Özbay, Zeynep Kıyar, Azize Yağız, Emine Demir, Adile Dagal, Berivan Elter, Gülistan İnan, Ayşegül Ayaz;

Sincan 2 No'lu F Tipi Cezaevi: Özkan Kart, Reşat Özdil, Cabbar Palabıyık, Bedri Temizyüz, Bülent Güneş, M. Emin Akkuş, Resul Muhammed, Ahmet Akgün, Süleyman Hamdo, M. Can Oğuzsoy.

Kırıklar Hacılar F Tipi Cezaevi: Şeyhmus Özsubaşı, Tahir Kızıldemir, Aram Akyüz, Murat Baludan, Velat Esen.

Adana Kürkçüler F Tipi Cezaevi: Mehmet Şahin, Mehmet Halil Oruç, Mehmet Dal, Mehmet Erbey, Murat Gül, Abdurrahman Çınar, Ahmet Bağdu, Aziz Kılıç, Barış Yiğit, Cengiz Nergiz.

İzmir Aliağa Şakran 2 No'lu T Tipi Cezaevi: Murat Bilge, Faruk Baysu, Erdoğan Uçar, Habip Güler, Reşit Çağlı, İsmail Yaman, Emin Yıldız, Nurettin Atınç, Mahmut Aba, Abdullah Nas.

Elbistan E Tipi Cezaevi: Aysel Doğan ve Selver Yıldırım.

İzmir Şakran 3 No'lu T Tipi Cezaevi: Suat Gürbüz, Hakkı Yorulmaz, Agit Bilir, Mevlüt Tekin, Mirza Öztekin, A. Rahim Çetinkaya, Vahap Kuzu.

İzmir Şakran 4 No'lu T Tipi Cezaevi: Ubeydullah Tokay, Sedat Dalga, Mehmet Işık, Ziver Mete.

İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevi: Ayfer Ayçiçek, Şükran Aydın, Müzeher Bulut, Gülistan Seçkin, Hatice Çakmak.

Adıyaman E Tipi Cezaevi: Naci Ataman, Umut Çamlıbel, Sabri Acar.

Elbistan E Tipi Cezaevi: Erdal Laçin, Kemal Demirbaş, İsmail Tüzün, İ. Hakkı Tursun, Adil Abi, Abdullah Hasan, Hüsüyin Toronoğlu, Muhammet Bablis.

Tekirdağ 1 No'lu F Tipi Cezaevi: Cesim Yıldırım, Ferhat Tağay, Turan Günana, Zafer Acar, Yakup Erdoğan, Mehmet Nezir Duru, M. Şirin Abay, Şeyhmus Avcı, Cengiz Atsız.

Tekirdağ 2 No'lu F Tipi Cezaevi: Ali Karataş, Mahsum Ortaç, Sinan Sezen, Ahmet Solgun, Harun Karataş, Turgay Ural, Haşim Özpolat, Necati Öztekin, Mazlum Özağar, Mazlum Dikmen, M. Ayetullah Baykartan

Giresun E Tipi Cezaevi: Mehdi Ay, Faruk Beyter, Zülküf Gezen, A. Menaf Gezer, Fuat Bor, Ubeyt Şen, Mahmut Demir, Aydın Akış.

İzmir Kırıklar 1 No'lu F Tipi Cezaevi: Necdet Kaya, Ferda Taşlan, Deniz Atlı, Yakup Yalçın, Cengiz Doğan, Mustafa Sevim, Onan Esen, M. Halis Vural, Bünyamin Sürme, Mesut Özcan, Zeki Bulut, Mekan Aslan, Serhat Durmen.

Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi: Bahattin Alpboğa, Erdal Taşkıran, Devran Balkaş, Ayhan Bayar, Derviş İsmail, Meydin Athan, Taner Şirp.

Van F Tipi Cezaevi: Şerafettin Demir, Kahraman Muşlu, Sedat İke, Fırat Bor, Önder Al, Abdo Seyti, İsmet Karak, Özkan Doğan, Tahir Umiyican.

Trabzon E Tipi Cezaevi: Ahmet Koç, Jiyan Fırat Esin, Yahya Güneş, Abdulkadir Yurcu, Tuncer Aratan.

Gümüşhane E Tipi Cezaevi: Yaşar Alat, Vahit Aslanhan, Hacı Aslan, Adem Yıldız, Medeni Durak.

Gebze Kadın Cezaevi: Gülistan Üstün, Mülkiye Doğan, Gülbahar Aydoğan, Bilge Karaman.

-15 Ekim'de süresiz dönüşümsüz açlık grevine girdiği öğrenilen tutsakların isimleri şöyle;

Tekirdağ 1 Nolu F Tipi Cezaevi: Deniz Kurtay, Tahsin Barutçu, Lokman Coşkun, A. Rahim İzgin, Alihan Bayar, Cengiz Çelik, Hakan Adıgüzel, İsmail Çelik, Mehmet Gücin, Mahmut Bali, M. Emin Dağlı.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi: Metin İnce, Kahraman Akacık, Murat Öztürk, Bilal Nargile, Ömer Yılmaz, Mahsun Büyükkaya, Mahsun Dıma, Sercan Avşar, Ömer Çapın, Erkan Özdemir.

Silivri 2 No'lu L Tipi Cezaevi: Kutbeddin Yazbaşı, Şemsettin Dülek, Feremez Erkan, Ahmet Ece, Nihat Oğraş, Mustafa Polat, Mehmet Beyazıt.

- Ceyhan M Tipi Kapalı Cezaevi'nde 12 Ekim'de 8, 16 Ekim'de ise 61 tutsak açlık grevine girdi.

- Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi'nde 13 Ekim'den itibarin Elif Ekinci ve Ayşe Irmak açlık grevine dahil oldu.

ANF

Diğer Haberler