Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
”Zarar görenler, çatışmalarda ölenler halkın çocuklarıdır”

"Zarar görenler, çatışmalarda ölenler halkın çocuklarıdır"

11 Temmuz 2012 Çarşamba 15:07
Dicle Fırat Diyalog Grubu Sözcüsü Muhittin Batmanlı düzenlediği basın toplantısında gündemdeki önemli konulara değindi.

Dicle Fırat Diyalog Grubu Sözcüsü Muhittin Batmanlı, periyodik olarak düzenlemeye başladığı haftalık basın açıklamalarına bugün yaptığı açıklamayla devam etti.

Batmanlı, bugün yaptığı açıklamada; öncelikle, Meclis'in resmi internet sitesinde 8 dilde yayın yapılacak olmasına rağmen Kürtçe'ye yer verilmemesini kınadı. Batmanlı" Bu ülke halkının en az yarısının konuştuğu bir dile karşı takınılan bu tavrı kınıyorum." dedi.

Dicle Fırat Diyalog Grubu Sözcüsü Muhittin Batmanlı, 14 Temmuz'da Diyarbakır'da düzenlenmek istenen mitingin yasaklanmasını doğru bulmadığını belirterek, meydana gelecek olaylardan AKP ve BDP'nin sorumlu olacağını, halkın çocuklarının zarar görmesi durumunda biri hariç Diyarbakır'ın 10 milletvekiline dava açacağını söyledi.

Muhittin Batmanlı, meydana gelen olaylarda, çatışmalarda önde gelenlerin, etkili kesimlerin çocuklarının zarar görmediğini, ölmediğini; zarar görenlerin, ölenlerin hep halkın çocukları olduğunu, egemenlerin halkın sırtından saltanat sürdüğünü, bu nedenle akan kanın durmasının halkın yararına olduğunu ve kendilerinin de bunu istediğini ifade etti.

Batmanlı'nın değindiği bir diğer konu da Federal Kürdistan Başkanı Mesud Barzani'nin ortaya koyduğu Kürdler arası diyalog, barış ve birlik çabaları idi. Batmanlı, Barzani'nin Suriye Kürdleri arasındaki diyalog ve birlik çabalarını Kuzey Kürdleri için de sergilemesini istedi.

 

Diğer Haberler