Rusya’ya güvenelim mi? [Selahattin Çelik]
Rus yetkililer, PKK ve PYD’yi terörist görmediklerini açıkladılar. Ardından Moskova Kürt Konferansı. Paçayı erken sıvamamak için:
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
21. Yüzyıl çocuklarının dili: Kodlama
Bugünlerde anne - babaların en çok dillendirdiği şeylerden birisi "Yarının işleri henüz icat edilmedi" oluyor.
Zilan: İhanete uğrayan, Kürdler ve Şeyh Said’dir

Zilan: İhanete uğrayan, Kürdler ve Şeyh Said'dir

19 Aralık 2016 Pazartesi 08:24
Sıdkı Zilan: İhanete uğrayan, Kürdler ve Şeyh Said'dir. Azadî Cemiyeti ve Şeyh Said değil, Kemalistler İngilizlerle anlaştı. Kemalizm işgalcilerin ideolojisidir.

AK Parti MKYK Üyesi, İstanbul Milletvekili Anayasa Profesörü Burhan Kuzu'nun Şeyh Said ile ilgili sosyal medya paylaşımı, bir çok aydın, yazar, siyaset adamı ve Şeyh Said Ailesi üyelerinden sert tepki gördü.

Burhan Kuzu, sert tepkiler karşısında, Şeyh Said ve arkadaşları ile birlikte Türkiye'nin müttefiki İngilizlere de iftira niteliğindeki twiti silmek zorunda kaldı.

Konu ile ilgili olarak, Avukat Yazar Sıdkı Zilan şunları dile getirdi:

İhanete uğrayan Kürdler ve Şeyh Said'dir.

Azadî Cemiyeti ve Şeyh Said değil, Kemalistler İngilizlerle anlaştı. Kemalizm işgalcilerin ideolojisidir. Şeyh Said bize ait olanı temsil eder.

Kemalizm; Türke de, Kürde de ihanet etmiştir. Şeyh Said, Seyyid Rıza ve arkadaşları terör şebekesi olan sözde mahkeme kararıyla şehid edildi.

Şeyh Said; alim olarak Osmanlı ailesinin meşru halife olmadığını biliyordu; ceddi de muhalefet ettiğinden 4. Murad tarafından şehid edilmişti.

Yavuz ile Kürdler arasında imzalanan ittifak anlaşması; ihlallere rağmen yürürlükteydi; Hilafetin ilgası ile Kürdlerin eli serbest kaldı.

Seküler yaşama ve Kemalist rejimin İslam'a hasım karekterine rağmen; bugün bile İslami gerekçelerle TC'ye bağlılık gösteren Kürdler çoktur.

Bu nedenle; Şeyh Said'in hilafet gerekçesine dayanması en doğru olanıydı. Kıyamın asıl tepkisi 1924 anayasasına, Kürdleri inkara karşı oldu.

Burhan Kuzu'nun önceki gün yazdığı ve silmek zorunda kaldığı twit:

Diğer Haberler