Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Zilan: İhanete uğrayan, Kürdler ve Şeyh Said’dir

Zilan: İhanete uğrayan, Kürdler ve Şeyh Said'dir

19 Aralık 2016 Pazartesi 08:24
Sıdkı Zilan: İhanete uğrayan, Kürdler ve Şeyh Said'dir. Azadî Cemiyeti ve Şeyh Said değil, Kemalistler İngilizlerle anlaştı. Kemalizm işgalcilerin ideolojisidir.

AK Parti MKYK Üyesi, İstanbul Milletvekili Anayasa Profesörü Burhan Kuzu'nun Şeyh Said ile ilgili sosyal medya paylaşımı, bir çok aydın, yazar, siyaset adamı ve Şeyh Said Ailesi üyelerinden sert tepki gördü.

Burhan Kuzu, sert tepkiler karşısında, Şeyh Said ve arkadaşları ile birlikte Türkiye'nin müttefiki İngilizlere de iftira niteliğindeki twiti silmek zorunda kaldı.

Konu ile ilgili olarak, Avukat Yazar Sıdkı Zilan şunları dile getirdi:

İhanete uğrayan Kürdler ve Şeyh Said'dir.

Azadî Cemiyeti ve Şeyh Said değil, Kemalistler İngilizlerle anlaştı. Kemalizm işgalcilerin ideolojisidir. Şeyh Said bize ait olanı temsil eder.

Kemalizm; Türke de, Kürde de ihanet etmiştir. Şeyh Said, Seyyid Rıza ve arkadaşları terör şebekesi olan sözde mahkeme kararıyla şehid edildi.

Şeyh Said; alim olarak Osmanlı ailesinin meşru halife olmadığını biliyordu; ceddi de muhalefet ettiğinden 4. Murad tarafından şehid edilmişti.

Yavuz ile Kürdler arasında imzalanan ittifak anlaşması; ihlallere rağmen yürürlükteydi; Hilafetin ilgası ile Kürdlerin eli serbest kaldı.

Seküler yaşama ve Kemalist rejimin İslam'a hasım karekterine rağmen; bugün bile İslami gerekçelerle TC'ye bağlılık gösteren Kürdler çoktur.

Bu nedenle; Şeyh Said'in hilafet gerekçesine dayanması en doğru olanıydı. Kıyamın asıl tepkisi 1924 anayasasına, Kürdleri inkara karşı oldu.

Burhan Kuzu'nun önceki gün yazdığı ve silmek zorunda kaldığı twit:

Diğer Haberler